Yerli yazılım milli güçtür.

 

Türkiye’de son yıllarda büyük gelişim gösteren yerli yazılım sektörünün önünü açmak için TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli işletim sistemi Pardus’ü yeni güncellemeler ve geliştirmeler ile kamu kuruluşlarında zorunlu hale getirme çalışmaları hükümet tarafından devam etse de uzmanların “yeni petrol” olarak tabir ettiği yerli yazılım sektörünün büyümesine, yerli olmayan yazılımlara uygulanamayan vergi zorunluluğu büyük engel oluyor.

Yazılımda İthalat Hacmi 11,9 milyar TL

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve Adana Bilişimci işadamları (ABİAD) rakamlarına göre yazılım sektörünün hacmi yıllık 11,9 milyar TL iken, bu rakamın yaklaşık  3 milyar TL sini yerli yazılım oluşturuyor. Yerli olmayan yazılım ise 6 milyar TL’lik bir paya sahip.

Yerli Olmayan Yazılım Kullanımı Cari Açığı Yükseltiyor

Yazılımların şirketlerin en önemli bilgilerini içinde barındırmakta bu tarz bilgilerin yurt dışı kaynaklı şirketlerin elinde olmasının ülkemiz açısından yarattığı tehlikenin önemini herkes tarafından bilinmelidir. Yerli olmayan yazılım kullanımının güvenlik açığı dışında ülke ekonomisine de her geçen gün darbe vurmaktadır.  “Her sektörde, yurtdışı merkezli şirketler, yerli şirketler gibi vergi öderken, yazılım sektöründe bu durum geçerli değil. Yerli olmayan yazılımların gümrükten geçirilmesi tek bir USB ile gerçekleşebilmektedir ve tespit edilerek takip edilmesi neredeyse imkansız durumdadır. Günümüzde artık internet üzerinden download edilerek Türkiye’ye sokulan yazılımların yarattığı bu kayıt dışı ekonomi; her geçen gün ülkemize daha fazla zarar vermektedir.

Ülke olarak artık yazılım sektörümüz ve özellikle Türk yazılımcıları dünya sıralamasına girebilecek durumdayken ve çok fazla Türk yazılım firmamız varken, yerli olmayan yazılım firmalarından hizmet almak ülkemiz ekonomisi açısından, özellikle bu dönemlerde sorgulamamız gereken bir durumdur.

Türk sanayisi başta olmak üzere tüm kamu kuruluşları bu konuda daha hassas olmalılar. Yazılım ve ekonomi olarak dışa bağımlılığımızı olabildiğince azaltmamız gereken bir dönemdeyiz.

Kobilerde ve Sanayi’de kullanılan Dış kaynaklı yazılımlar yerine aynı değer aynı işi yapabilecek Türk yazılım firmalarını seçilmesi milli değerlerimiz için önemlidir. Bu konuda destek görüş almak isteyen Adana Ticaret Odası Üyelerimize 31. Grup olarak her türlü desteğe hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.  Adana’lı  Bilişim firrmalarımıza  güveniniz tam olsun ki;  Adana’mız kazansın ülkemiz kazansın.

 

Adana Ticaret Odası

  1. Grup Komisyonu

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir